AVALEHT MUUSEUMITUNNID

Küsitlus

Kas oled käinud Järvamaa Muuseumis?
 

Paide pildid

Pilt 607.jpg
Muuseumitunnid 2018/19

Muuseumitundidest on võimalik osa võtta vaid eelnevalt registreerides
tel +372 521 7773 või +372 5668 2165
e-mail info[at]jarvamaamuuseum.ee 1. KES ELAB METSA SEES?

Uurime lastega muuseumi loodusenurka, räägime Järvamaa loomadest ja loodusest. Loeme loomamuinasjuttu, joonistame (meisterdame) erinevaid loomi.

2. KES TEEB TÖÖD, SEL ON LEIBA

Muuseumitundi on võimalik läbi viia nii muuseumis kui tulla kooli/lasteaeda. Muuseumitöötajal on kaasas kohver endisaegsete tööriistade ja riietega muuseumi kogudest.
Tutvustatakse riideid 18. – 19. saj. talupere riidekirstust. Räägime millest ja kuidas on riideid tehtud. Võimalik punuda paela, proovida villa kraasimist, tutvume linaga.Tööriistadega seoses räägitakse 18. – 19. saj. töödest nii linnas kui maal.Kust saadi tööriistu? Missuguseid töid nendega tehti? Kust tänapäeval tööriistu saadakse?Võimalusel ja kokkuleppel joonistame või meisterdame plastiliinist erinevaid tööriistu.

3. MÄNG ON VÄIKESE INIMESE TÖÖ
Tundi on võimalik läbi viia nii muuseumis kui ka tulla kooli/lasteaeda. Muuseumitöötajal on kaasas kohver endisaegsete tööriistadega ja  mänguasjadega, mis muusemi kogudest on võimalik kaasa võtta. Tänapäeva (lemmik)mänguasjad tuleks kaasa võtta lastel endil. Lapsed võrdlevad vanu ja tänapäevaseid mänguasju. Räägime sellest, kuidas mänguasju tehti vanasti ja kuidas nüüd. Meisterdame üheskoos pulganuku või mängime okstest voolitud mänguasjadega.Igal mänguasjal on oma lugu. Lapsed võivad 3-4 kaupa mõelda välja väikese nukunäidendi oma mänguasjadega ja neid lühikese ettevalmistusaja pärast ette mängida.

4. MUINASJUTUHOMMIK
Muinasjutuhommik  teistsuguses keskkonnas on lasteaia- ja algklassilastele vahelduseks. Temaatiline muinasjutt, selle ajastu riided ja esemed rikastavad lapse kujutluspilti endistest aegadest (võrdluseks mõisniku ja maarahva elu-olu, erinevad ametid ja tööd, loomamuinasjutud loomatopiste juures). Võimalik on väike näitemäng muinasjutu ilmestamiseks (käpik) nukkude abil.Muinasjutu kuulamise järel saavad lapsed kohapeal tegelastest pilte joonistada või voolida neid plastiliinist.

5. MIDA PEIDAB MEMME RIIDEKIRST

Riided, mida 18.-19. Sajandi talupere riidekirstust. Räägime, millest ja kuidas riided on tehtud: nii linast kui villast. Saame teada, millega on riideid läbi aegade värvitud. Näitame meeste ja naiste nii töö- kui peorõivaid, jalanõusid. Uurime neid lähemalt, toimub arutelu lastega. Lõpuks võimalik joonistada rahvariideid või punuda paela.

6. APTEEK, AITA!

Proviisor Aili Rammo  räägib sellest, mis koht on apteek ning annab lühikese ülevaate apteekide ajaloost Paides. Ülevaade endisaegsetest rohtudest ja nende nimetustest, apteekri ametist ja töövahenditest. Lapsed saavad võimaluse uhmerdada, läbi lehtri vedelikku valada, kaaluda ja pakendada.
Milleks meile ravimtaimed? Ülevaade levinumatest ravimtaimedest, mida apteekrid oma aedades kasvatasid.

7. EESTLASED KUI VIIKINGIRAHVAS
Muuseumitundi saab läbi viia Ajakeskuses Wittenstein Paide Vallimäel, kus on esimese korruse ruumis spetsiaalne näitus Eesti viikingajast. Räägime muinaseestlaste elu-olust. Mis ajal hakkas eestlasi mõjutama viikingiaeg? Kuidas eestlased viikingiajal elasid ja kuidas välja nägid ja kelle vastu sõdisid. Kas eestlased oleksid ilma sõjata kristluse vastu võtnud? 

8. PAIDE JA EESTI SÕDADE KEERISES 1558-1721
Muuseumitundi saab läbi viia Järvamaa Muuseumis ja Ajakeskuses Wittenstein. Mõlemas paigas on huvitavaid materjale, mida saab esile tõsta. Juttu tuleb Eesti jaoks traagilisest ajajärgust, kui Eestist läksid üle mitu sõda (Liivi Sõda, Rootsi-Poola sõda ja Põhjasõda), ning katkuepideemiat ja näljahäda, mis viis pärast Põhjasõda Eesti rahva väljasuremise piirini. Sekka räägime ka tolle aja positiivsetest märkidest nagu Forseliuse seminari asutamine ja Tartu Ülikooli loomine.


9. LAPSEKS OLEMINE EESTIS LÄBI ERINEVATE AASTASADADE

Muuseumitundi saab läbi viia Järvamaa Muuseumis. Räägime sellest, millised võisid välja näha laste tööd, tegemised ja kohustused alates muinasajast kuni kaasajani välja.

10. KREISILINN PAIDE
Muuseumitundi saab läbi viia Järvamaa Muuseumis. Milline nägi välja elu Paides kreisilinna ajal ning kuidas enne seda sai Paide endale tagasi linnaõigused. Kes olid kresisilinna ajal tähtsmad tegelased ja millega tegeleti.

11. MIS ON MUUSEUM
Muuseumitund on mõeldud neile, kellel soov ja huvi muuseumi tegemistesse natuke rohkem süvenenda. Tutvustame, mis on muuseum, mida kogub ja säilitab, õpetatame kartoteekide kasutamist, näitame interneti andme-baase, käime fondihoidlas. Räägime museaalidega ümber-käimisest, säilitamise põhinõuetest ning muudest tegevustest muuseumis (muuseumi-tunnid, ekskursioonid, õppepäevad, loengud jm.). Räägime muuseumi kui mäluasutuse funktsioonidest. Samuti sellest, kuidas Järvamaal muuseum alguse sai, heidame pilke maailma-kuulsate muuseumide ajalukku. Läbi saab viia ainult Järvamaa Muuseumis.

12. HERMANN HESSE RADADEL

Muuseumitund on mõeldud ennekõike neile, kellel on kirjandusõpikutes jõutud Hermann Hesseni. Räägime Nobel preemia laureaadi Hermann Hesse seostest Eestiga, täpselt Paidega. Heidame pilku Hessede perekonna ajalukku ning vaatame, kui kaugele ulatub välja Hessede sugupuu baltisakslasena. Muuseumitundi saab läbi viia Järvamaa Muuseumis. 

13. JÄRVAMAA LEGENDID JA MUISTENDID
Põnev ajalootund ennekõike väiksematele, kellele pajatame Järvamaalt pärit erinevaid legende. Tund toimub Järvamaa Muuseumis. 

14. EESTI VABADUSSÕDA LÄBI ARNOLD HINNOMI SILMADE
Muuseumitunni peategelaseks on Järvamaalt pärit Eesti Vabadussõja veteran Arnold Hinnom. Räägime tema võitlusteest Eesti Vabadussõjas. Kuidas loodi toonane Eesti kaitsevägi ja millist osa mängis Hinnom toonase Eesti Kaitseväe loomise juures. Tund toimub Järvamaa Muuseumis. 

15. PAIDE 1918-1940 
Tund neile, kes tahavad heita pilku Paide ajaloole ja sellele, millega tegeleti Paides Esimese Vabariigi ajal. Kuidas nägi välja linn ja kus asus toonane elu tuiksoon. Tundi saab läbi viia nii Järvamaa Muuseumis kui ka Ajakeskuses Wittenstein Paide Vallimäel.

 
© Järvamaa Muuseum 2009-2013 - Design by homespace